SCRUM dla jednych stanowi jedyny słuszny system zarządzania projektami, a dla drugich – ideał, do którego warto dążyć, nawet jeżeli nigdy nie uda się go osiągnąć. Zgodny z manifestem Agile, uwielbiany przez informatyków. Prezentujemy Wam pierwszą część naszego alfabetu SCRUM!
AGILE — pracuj zwinnie
Manifest Agile to deklaracja wspólnych zasad zwinnej metodyki tworzenia oprogramowania. Od spotkania w 2001 roku, podczas którego została skonstruowana, systematycznie się rozwija a jej owocami jest m.in. nasz dzisiejszym bohater – SCRUM.
BIEG w Sprincie
Sprint to kluczowa część Scruma. Jest etapem pracy, o długości max. jednego miesiąca. Czas trwania Sprintu pozostaje stały w całym okresie tworzenia oraz pracy. Sprinty powtarzają się, następują po sobie.
CO to ma wspólnego z rugby?
W rugby SCRUM oznacza jedną spośród wielu formacji popularnej gry. Zarówno sportowców ganiących za jajowatą piłką, jak i informatyków w SCRUM łączy jedno — praca zespołowa. Współpraca jest wspólnym fundamentem decydującym o sukcesie w obu wymienionych zajęciach.
DEWELOPERSKI zespół
Zespoły Deweloperskie to pierwotne zespoły działające w systemie SCRUM i jedna z głównych ról zespołu SCRUM – tuż obok Product Ownera i SCRUM Mastera. Zespoły deweloperskie pracujące w SCRUM uczą się podejmowania decyzji, nadzoru i organizacji pracy własnej.
ELIMINOWANIE błędów z systemu kaskadowego
Poprzednikiem SCRUM był system kaskadowy, tzw. waterfall. W dużym uproszczeniu opierał się on na realizowaniu procesów w konkretne, z góry ustalonej kolejności oraz czasie. W praktyce, w trakcie trwania projektu nie można było wprowadzać w nim zmian ani reagować na zmiany w sytuacji np. brak konkretnego komponentu potrzebnego do realizacji konkretnego etapu. SCRUM eliminuje te problemy, pozwalając na sprawną reakcję – niezbędną w dzisiejszych czasach.
FRAMEWORK, co to takiego?
Często możesz usłyszeć, że SCRUM to nie metodyka a framework. Framework to pochodzące z branży IT określenie szkieletu używanego do budowania aplikacji. Określa strukturę aplikacji, jej ogólne mechanizmy, dostarcza poszczególne elementy ogólnego przeznaczenia, które posłużą programiście do zaprogramowania na ich bazie określonych zadań.
GOOGLE lubi to!
Nic tak nie wspiera nowości, jak duże marki stojące z rekomendacją. Kto używa SCRUM? Prawie każde duże przedsiębiorstwo działające w IT, w tym wszechobecny Wujek Google. Czy to nie wystarczająca rekomendacja?
HIROTAKA Takeuchi
Chociaż tu wymieniamy jednego (akurat zaczyna się na „H” ;) to twórców SCRUM jest więcej. Najważniejsza informacja historyczna ? Ogólne założenia SCRUM w 1986 zaprezentował wspomniany Hirotaka Takeuchi oraz Ikujiro Nonaka, a definicje sformalizował Ken Schwaber w 1995. Tyle historii, więcej nie męczymy. :)
IT, czyli kto SCRUM kocha najbardziej
Bez wątpienia największymi fanami SCRUM pozostają niezmiennie programiści. Zwinne metody pomagają im sprawnie pracować nad produktem i są też dla nich najbardziej naturalną metodą zarządzania.
JAK wygląda proces w SCRUM
Tutaj najprościej nam przedstawić to uproszczonym schematem:
KULTURA organizacji
Kultura organizacji to podstawa w celu sprawnego wdrożenia SCRUM. Cechy dobrze przygotowanej kultury organizacyjnej to m.in. zdolność do szybkiej adaptacji, stawianie na samoorganizację i samooptymalizację pracy, płynne struktury sieciowe, samoświadomość oraz świadomość otoczenia, w którym współpracujemy, umiejętność szybkiego przyswajania nowej wiedzy oraz szybkiego przekształcania się w celu zwiększania organizacji i wydajności.
Kontynuacja już wkrótce! :)