Skąd wziął się Python i dlaczego warto się nim zainteresować

Python to czwarty najpopularniejszy język programowania na świecie – wskazują badania TIOBE.

IT  | 

Python to czwarty najpopularniejszy język programowania na świecie – wskazują badania TIOBE. Wg. Stack Overflow w czerwcu 2017 r. Python był najczęściej odwiedzanym tagiem. Jego popularność w Polsce sukcesywnie rośnie. Co zatem warto o Pythonie wiedzieć?


Idąc za wielkimi brandami

Serwis YouTube, wtyczki zewnętrzne Facebooka – duże marki korzystają z Pythona. Był jednym z trzech pierwszych języków programowania dla aplikacji z platformy Google. Kiedy marki mające w rękach większość współczesnego Internetu sięgają po język programowania nieunikniony jest wzrost jej popularności u mniejszych firm technologicznych. Ciekawostka – m.in. z jego pomocą napisano program odpowiadający za… start wahadłowców NASA. Może Tesla Roadster unosi się w przestrzeni kosmicznej również dzięki Pythonowi? Nie mamy wiedzy co na temat myśli Elon Musk, ale jeżeli wy wiecie dajcie nam koniecznie znać.

Popularność, która nie zwalnia

Wspomniany wcześniej Stack Overflow w swoim podsumowaniu 2017 r. wskazał na wiele istotnych faktów dotyczących Pythona. Jego popularność od 2013 r. wzrasta - już przegonił C#. I to pomimo faktu, że jeszcze 5 lat temu w tym zestawieniu nie było go w ogóle.

Gdzie i po co?

Python działa w środowiskach m.in. Windows, Linux/Unix, Mac OS X, OS/2, Amiga. Można go również implementować jako Jython (dla Javy) i IronPython (dla .NET). Dzięki wszechstronności można zaprogramować m.in. serwisy internetowe, gry, aplikacje działające na desktopie i sieciowo, skrypty generujące zestawienie i raporty, integracje z serwisami społecznościowymi. Działa świetnie m.in. z frameworkami Django i Pylons. Jak widać – jest uniwersalny.

Od czego zacząć?

Jak wspomnieliśmy wyżej, swoją popularność zawdzięcza m.in. łatwością w nauce, co nie umniejsza jego szerokim możliwościom. Zapraszamy na szkolenia: Python - podstawy programowania oraz Python - programowanie i tworzenie aplikacji.

newsletter bądź zawsze na bieżąco